top of page

ספירת מלאי

משבר הקורונה

בהליכה שגרתית בטיילת אשקלון לפני כארבע שנים, נתקלתי בשילוט שכיוון את הציבור אל נתיבי מילוט במקרה של צונאמי. על אף הידיעה שצונאמי הרסני עלול להכות בחופי ישראל פעם בכ-1000 שנה, עצם החשיבה שממשלת ישראל מתכוננת לקראת סיכוני המחר עשה לי טוב בלב, אפילו שההסתברות לאירוע בסדר גודל כזה רחוקה מהעין.

 

עד שהגיע הקורונה וחשפה את ערוותה לא רק של ממשלת ישראל אלא של מרבית מדינות העולם. למרות  שתרחיש המגפה היה בעל הסתברות גבוהה יותר מצונאמי, אירועי הקורונה מוגדרים על פי מרבית מדינות העולם ככח עליון, כאירוע שאף ממשלה בעולם לא יכולה להיות ערוכה אליו. חוסר המוכנות של מדינות העולם למגיפת הקורונה לא רק שמעניק תעודת עניות לרוב הגורף של מנהיגי העולם, כולל ישראל, אלא שמטיל אות קלון של ממש על מצחם.

 

מדינות מתוקנות יודעות להתכונן היטב לאסונות גדולים יותר מזה של הקורונה, אסונות טבע או אסונות שמקורם ברוע האנושי. מדינות כגון יפן, צ'ילה או מקסיקו בונות גורדי שחקים שמסוגלים לשרוד רעידות אדמה בעוצמות בלתי נתפשות ובמדינות אחרות קיימות מערכות התראה יעילות ביותר מפני גלי צונאמי, התפרצויות של הרי געש וסופות טורנדו שהצליחו להציל רבבות בני אדם בעשרות השנים האחרונות.  

 

מצידנו, בתחום הביטחוני, קיימת מוכנות המעוררת השתאות ברוב מדינות העולם. מדינת ישראל מחייבת בנייה של מרחב מוגן בכל בנייה חדשה מאז מלחמת המפרץ הראשונה בשנת 1991. קיימת מערכת התראה הפרושה בכל רחבי הארץ ומערכת "כיפת ברזל" מפני איום רקטי על ידי גורמי טרור. השיטה הוכיחה את עצמה, ובסבבי האלימות האחרונים מול החמאס כמעט ולא נמנו קרבנות בעורף הישראלי למרות שאלפי טילים נפלו על ראשינו. 

 

ממשלות בונים בונקרים לניהול משברים ביטחוניים בבטן האדמה. נשיא ארה"ב מסוגל לנהל משברים ממטוסו האייר פורס 1 כולל יכולת תדלוק באוויר. צבאות העולם צוברים טילים ונשק בהשקעה של מיליארדים ולהשמדת העולם 150 פעמים, למרות שיש לנו רק עולם אחד.  

 

בסופו של יום, ממשלות בוחרות מה לצבור במחסניה. מכונות הנשמה וציוד מגן לצוותי הרפואה לא היו בראש מעיינותיה של מדינת ישראל. כמו שרופא בכיר ידיד שלי אמר לי לפני מספר שבועות: "אני צריך לצאת לקרב כל בוקר, יש לי נשק ביד אבל הוא ריק מכדורים".  חלום הבלהות של מדינת ישראל ומרבית מדינות העולם הינו שמערכות הבריאות הציבוריות תקרוס כמו שקרה באיטליה או בספרד.  על אף שהמצב בישראל עדיין בשליטה ורחוקים מאיטליה וספרד, מדובר על מחדל אדיר שעליו החברה הישראלית תשלם מחיר עצום. במדינת ישראל הבריאות הציבורית צולעת כבר מזמן. יש מחסור במיטות אשפוז, בתקנים רפואיים ומתברר שגם בציוד אלמנטרי. בנוסף, משרד הבריאות מאויש על ידי סגן שר הרואה במשבר סימן משמים או פרומו לבואו של הגואל. הוא אחד האחראיים למשבר שנוצר אבל מתברר שהוא יהיה שר הבריאות בממשלת האחדות. או אולי, יקח אחריות, יפנה את כסאו יהיה רק שר הבינוי. על דברים כאלה כבר אמרו חז"ל: "עשה מעשה זמרי וקיבל שכר כפנחס". 

 

אך הקורונה אינו כח עליון. מגפה בסדר גודל כזה היתה שנים רבות בין שלל תרחישי האימים שהונחו על שולחן הדיונים של ממשלות ישראל וממשלות העולם. דמויות ציבוריות בעלי שיעור קומה כגון נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה ומייסד חברת מייקרוסופט ביל גייטס התריעו בעשור האחרון מפני מגפה עולמית שתחולל נזק עצום לחברה האנושית ולכלכלות העולם.

 

המוחות שחשבו בישראל לאיזו גבעה נתפנה במקרה של צונאמי, לא חשבו על רכישת ציוד הולם למקרה כזה, על תמיכה הולמת למוסדות מחקר המבקשים את חיסוני המחר, על הוספת תקנים רפואיים או מיטות אשפוז או על איזה מבתי הספר יוסב בן לילה לבית חולים כדי לתת מענה למצב חירום תברואתי. 

 

לפני מספר ימים קראנו בתורה שאבותינו עלו "חמושים" מארץ מצרים. 

 

פרשנות פשוטה וכמעט מילולית מובאת בפירושו של רש"י למקור הטוען שמשמעותה של המילה "חמושים" הינה "מזוינים". "וּמִקְרָא זֶה לֹא נִכְתַּב כִּי אִם לְשַׂבֵּר אֶת הָאֹזֶן, שֶׁלֹּא תִתְמַהּ בְּמִלְחֶמֶת עֲמָלֵק וּבְמִלְחֶמֶת סִיחוֹן וְעוֹג וּמִדְיָן מֵהֵיכָן הָיוּ לָהֶם כְּלֵי זַיִן שֶׁהִכּוּ אוֹתָם בַּחֶרֶב". הוי אומר, הקב"ה בעצמו ובכבודו גרם להם לצאת לדרך עם כלי נשק בידם. מי שיוצא לדרך ארוכה בה אורבים לו סיכונים רבים ומגוונים, חייב להיערך נכונה לקרב ולא יכול להישען רק על חסדיו של הגואל. הוא זקוק לחרב, מסכות ומכונות הנשמה.

 

בעל ה-"כלי יקר" אומר שבני ישראל היו "חמושים" בארונו של יוסף שבני ישראל נשאו על כתפיהם ושהיה משול לארון הברית. 

 

אך מה הקשר עם יוסף הצדיק? למה נשיאת עצמות יוסף על הכתפיים נחשבת ל-"תחמושת" יעילה עבור עם היוצא לדרך ארוכה. ייתכן שהתשובה היא שיוסף מהווה דוגמא ומופת למנהיג אשר יודע לראות את הנולד. 

 

עם ישראל זקוק למודלים כאלה. 

 

בימי השובע במצרים, יוסף ידע לקרוא נכונה את המצב ומילא את אסמיו בר לקראת יום הדין. בהחלטה זו, הוא לא רק הציל את אביו ואחיו, אלא את כל ארץ מצרים. 

 

בסופו של דבר, זהו פרמטר הולם למדידת כישוריו של מנהיג.  תבדוק מה הוא צבר במחסנים כשיש לו יכולת לצבור. טילים התקפיים ארוכי תווך? מכונות הנשמה? נייר טואלט? ביצים? הכל נחוץ. אך חשוב לספור את המלאי כשגל הצונאמי מגיע אל חופינו. כי ספירת המלאי הינה תמונת הרנטגן של מדיניות הממשלה. ובעיקר תבדוק אם מומחיותו של המנהיג היא לפענח חלומות לטובת הכלל או רק מכירת סיפורים לטובת עצמו.

 

עכשיו שמתחילים להיכנס לעולם פוסט קורונה, כולנו נצטרך להתרגל למציאות חדשה. זהירות יתירה מפני הידבקות, עוני, עסקים קורסים, סדרי עדיפויות חדשים, חיפוש מקורות פרנסה חלופיים. הפוליטיקה בכל אופן ממשיך בשלה. גם אלה היונקים שנים רבות מהקופה הציבורית. לפני מספר ימים נחתם הסכם להקמת הממשלה הגדולה ביותר בתולדות ישראל. ישנם יותר שרים מאותיות הא"ב, יותר שרים מבני אדם. איזה תיקים יחולקו שם? השר לאטימות חברתית? השר להישרדות כלכלית?  ישנם מספיק שרים לשני הרכבי כדורגל שלמים, כולל שחקני ספסל. הבעיה היחידה היא שאם לא יודעים לטפל היטב במשבר הקורונה, יצטרכו לשחק בלי קהל. 

הרב גוסטבו סורסקי הוא רבה של קהילת נצח ישראל, הקהילה המסורתית (קונסרבטיבית) באשקלון וסגן יו"ר כנסת הרבנים בישראל. 

bottom of page